Zaznacz stronę

Łóżeczko staje się centrum świata naszego maleństwa już od pierwszego dnia jego życia. Dlatego warto wybrać taki materac dla dziecka, który będzie wspomagał jego rozwój i pomoże kształtować prawidłową postawę i sprawność fizyczną. Podpowiadamy, jak dobrać najlepszy materac do dziecięcego łóżeczka!

Czym jest materac dziecięcy?

Czym jest materac, każdy z nas wie. Czym jednak różni się ten do łóżeczka dla dziecka od normalnego? Przede wszystkim tym, że są dużo intensywniej użytkowane, a od ich prawidłowego dobrania zależy przyszły rozwój i zdrowie naszego dziecka.

Niemowlęta spędzają w łóżeczku od 14 do 20 godzin dziennie. Śpią, bawią się, a przede wszystkim nieustannie się rozwijają. Każdy dzień przynosi ze sobą nowe wyzwania! Dlatego dla rodziców najważniejsze powinno być zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do dojrzewania w zdrowiu i swobodnej radości.

Pierwszy materacyk przeważnie służy niemowlakowi od dnia jego narodzin do około 3 roku życia i często jest wykonany z jednej warstwy elastycznej pianki. Następne materace przeważnie mają już bardziej złożoną budowę, składają się z kilku warstw o różnorodnych właściwościach, aby zapewnić pełen komfort szybko rosnącemu małemu człowiekowi.
Materace dla dzieci muszą spełnić wyższe wymagania niż materace dla dorosłych, aby uzyskać odpowiednie atesty. Wynika to z tego, że ciało maluszka bardzo szybko się zmienia i rośnie, jest on też bardziej narażony na alergie czy odparzenia. Dlatego zanim przygotujemy łóżeczko, warto jest zastanowić się, jaki materac dla noworodka zapewni mu maksymalny komfort i idealne warunki rozwoju.

Materace dziecięce – rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem materaców dziecięcych są te jednowarstwowe, wykonane z pianki. Ich podstawową zaletą jest to, że idealnie dopasowują się do ciała maluszka, zapewniając komfortowy sen i nie powodując wad postawy. Wysokiej jakości pianka nie tylko zapewnia odpowiednią izolację termiczną, ale jest również przewiewna i nie gromadzi wilgoci. Oprócz tego materacyk będzie też odporny na odgniecenia i zabrudzenia.

Coraz częściej w ofertach producentów możemy znaleźć dziecięce materace dwustronne. Dobrym przykładem jest Hilding Kołysanka, który jest dodatkowo utwardzony warstwą kokosu z lateksem, aby zapewnić dziecku idealny poziom podparcia. W zależności od tego, którą stroną położymy materac, zapewni on dziecku idealne podparcie w twardszej lub bardziej miękkiej wersji, pozwalając na idealne dopasowanie do aktualnych potrzeb dziecka, przy możliwości szybkiej zmiany na drugą opcję.

Wybierając materac dla starszego dziecka, można rozważyć zakup materaca składającego się z kilku zróżnicowanych warstw, który przeznaczony jest dla lekkich dorosłych. Obowiązuje tutaj podstawowa zasada doboru materaca – im cięższy użytkownik, tym twardszy powinien być materac. Dla dzieci szkolnych, u których pojawiła się wada postawy, można nawet wybrać materac medyczny.

Wybór materaca dla dziecka – wskazówki

Wybierając materac dla niemowlaka, ważne jest aby zdecydować się na taki, który wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, których nieszkodliwość potwierdzona jest przez badania i certyfikaty. Istotne jest również to, aby pokrowiec był wykonany z naturalnych, przewiewnych włókien i był łatwy w utrzymaniu w czystości i najlepiej również nieprzemakalny. Należy też zwrócić uwagę na to, czy materace do łóżeczka, których zakup rozważamy, są antyalergiczne i neutralne dla zdrowia dziecka.

Przez kilka pierwszych lat swojego życia, dziecko będzie spędzało większość czasu w łóżeczku, dlatego warto zainwestować w materac wysokiej jakości, skupiając się na tym, żeby jego twardość odpowiadała potrzebom naszego maleństwa. Materac nie może być zbyt miękki, żeby dziecko nie zapadało się w nim przy próbach siadania czy stawiania pierwszych kroków. Zbyt twardy materac nie tylko nie pozwoli dziecku na wygodne ułożenie się do snu, ale może również uciskać jego kręgosłup. Idealny będzie taki, który elastycznie dostosuje się do ciała niemowlaka i przyjmowanej przez niego pozycji. W większości przypadków sprawdzą się materace o średniej twardości, wykonane z pianki – na przykład Hilding Safety Smyk, zrobiony ze sprężystej i elastycznej pianki Velvet Touch.

Mimo że materace dla niemowląt są produktem używanym przez dziecko tylko przez kilka pierwszych lat, nie jest zalecane kupowanie materacyka z drugiej ręki ani stosowanie takiego, który był już używany przez starsze rodzeństwo. Niestety, nawet najmniejsze wgniecenia i zdeformowania mogą powodować dyskomfort u malucha, a nawet stać się przyczyną rozwoju wad postawy! Dlatego warto od początku życia naszego dziecka zainwestować w jego prawidłowy rozwój i kupić mu nowy materac, idealnie dobrany do jego obecnych potrzeb.

Jak wiek dziecka wpływa na dobór materaca?

Niemowlęta potrzebują dość twardych materacy, aby nie utrudniały im rozwoju ruchowego. Ze względu na ilość godzin spędzanych przez nie w łóżeczkach, powierzchnia spania powinna być przewiewna, odporna na zabrudzenia i wodoodporna.

Dzieci rosną bardzo szybko, ich ciała zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Jaki materac dla dziecka sprosta dostosowaniu się do ciągle zmieniających się potrzeb malucha? Ważne, aby wykonany był z wysokojakościowego i elastycznego tworzywa.

Im dziecko większe i cięższe, tym twardszy powinien być materac, aby zapewnić mu odpowiedni poziom podparcia. Warto zainwestować z porządny materac dla dziecka, bo m.in. dzięki temu nasz maluch będzie rozwijał się prawidłowo oraz będzie zdrowy i każdego dnia wypoczęty.