Poduszka do spania powinna odpowiednio podpierać głowę i szyję, a jednocześnie wyróżniać się miękkością, która pozwoli nam się odprężyć. Jak wybrać poduszkę idealną? Podpowiadamy, dla kogo lepsze będzie wypełnienie naturalne i syntetyczne, a dla kogo specjalistyczny wsad z pianki termoelastycznej.
Dlaczego poduszka ma tak duże znaczenie dla jakości snu?
Wszyscy wiemy, jak ważna jest prawidłowa ilość i jakość snu. Od skutecznej regeneracji w ciągu nocy zależy nasz komfort życia oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Sen wpływa pozytywnie na pracę ośrodkowego układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, kondycję i harmonijne funkcjonowanie całego organizmu.
Chcąc zapewnić sobie dawkę zdrowego snu, trzeba zadbać o właściwe warunki odpoczynku. Śpijmy w wywietrzonej, niezbyt ciepłej sypialni, w pościeli z naturalnej tkaniny (takiej jak len lub bawełna) i koniecznie na dobrym materacu. Aby uzyskać prawidłową pozycję ciała, niezbędna jest również wygodna poduszka do spania dopasowująca się do kształtu głowy i szyi. Kręgosłup i głowa powinny układać się w linii prostej, dzięki czemu unikniemy bólu pleców czy karku. Jaką poduszkę wybrać? Podpowiemy, co trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupów oraz w jaki sposób dobrać model, który zapewni nam najlepszą regenerację.
Jak znaleźć dobrą poduszkę?
Zanim omówimy różne typy poduszek i kryteria ich doboru, zastanówmy się, gdzie można kupić sprawdzone modele sprzyjające komfortowi snu. Szukając dobrej poduszki do spania w Olsztynie, mamy do wyboru dwie opcje: sklepy stacjonarne lub internetowe. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się, jeśli z jakiegoś powodu zakupy musimy zrobić jak najszybciej i nie chcemy czekać na kuriera.
Jeśli jednak nie spieszy nam się tak bardzo, możemy postawić na spokojne zakupy on-line. Jakie są ich zalety? To przede wszystkim ogromna swoboda wyboru – w wyspecjalizowanych sklepach z materacami i poduszkami do spania znajdziemy mnóstwo modeli różnego typu. Możemy swobodnie zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań oraz poszerzać wiedzę, czytając artykuły poradnikowe.
W razie wątpliwości warto poradzić się konsultanta na czacie dostępnym na stronie sklepu. Nasz wybór będzie przemyślany, a szanse na dopasowanie idealnej poduszki wzrosną. Dobrym pomysłem jest zamówienie kilku modeli, przetestowanie ich i odesłanie tych, które nie spełniają naszych oczekiwań. Wśród zalet zakupów internetowych trzeba wymienić także konkurencyjne ceny poduszek do spania.
5 kryteriów doboru poduszki – na co zwrócić uwagę?
Poduszki, które można znaleźć w sklepach, już na pierwszy rzut oka znacząco się od siebie różnią. Są innego kształtu, wielkości i zachowują się inaczej, gdy je uciskamy. Skąd mamy wiedzieć, jaka poduszka do spania będzie dla nas najlepsza? Przyjrzyjmy się ich najważniejszym cechom.
-
Miękkość i sprężystość poduszki – zadbaj o swój komfort
Twardość i sprężystość poduszki w dużej mierze zależą od rodzaju wsadu. Te wypełnione pierzem lub włóknem syntetycznym są miękkie i bardzo lekkie. Modele wykonane z pianki termoelastycznej (np. Hilding Visco Standard) wydają się mocno zbite, lecz zyskują wyjątkową elastyczność i otulającą miękkość pod wpływem temperatury naszego ciała. Wypełnienie z łusek gryki, prosa czy płaskurki to z kolei propozycja dla fanów twardszego podparcia głowy i szyi.
Miękkość poduszki do spania należy dobierać do indywidualnych upodobań i uwarunkowań zdrowotnych. Przyjmuje się, że twardsze podłoże wpływa pozytywnie na zdrowie kręgosłupa, a także gwarantuje głęboki sen. Miękkie wypełnienie zapewnia natomiast wyjątkową przyjemność wypoczynku oraz wrażenie otulenia podczas zasypiania. Różne rodzaje wsadu opiszemy szczegółowo w dalszej części artykułu.
-
Wysokość poduszki – zależna od pozycji spania
Dobór wysokości poduszki powinien zależeć od pozycji, w jakiej najczęściej sypiamy. Jeśli wybieramy sen na plecach lub na brzuchu, poduszka powinna być odpowiednio płaska – nie może powodować nadmiernego unoszenia głowy. Kręgosłup i głowa muszą pozostawać w linii prostej. Takie ułożenie ciała uznawane jest za najzdrowsze i najbezpieczniejsze.
Jeśli natomiast wolimy spać na boku, sięgajmy po poduszki wyższe, tak aby głowa nie opadała zbyt nisko względem linii kręgosłupa. Dzięki odpowiedniej pozycji przyjmowanej podczas spania będziemy budzić się wypoczęci i unikniemy problemów z bólem pleców czy sztywnością karku.
-
Kształt poduszki – ergonomiczny czy standardowy?
Poduszki wypełnione włóknem syntetycznym lub pierzem zazwyczaj mają kształt prostokąta – wśród typowych rozmiarów znajdziemy przede wszystkim 50 x 60 cm i 70 x 80 cm. Bardzo łatwo można dopasować do nich poszewki – podczas zakupów trzeba tylko zwrócić uwagę, który z dwóch typowych rozmiarów kupujemy.
Modele z pianki często przyjmują niestandardowe kształty z uwagi na ergonomiczny profil. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by dopasowywać się do krzywizn ciała, stąd różnego rodzaju wgłębienia i wcięcia w ich powierzchni. Poduszki specjalistyczne zazwyczaj sprzedawane są z dedykowanym pokrowcem, który nadaje się do prania. Warto też dokupić dodatkową poszewkę dopasowaną do wymiarów poduszki, np. 60 x 33 cm czy 70 x 39 cm.
-
Właściwości prozdrowotne – co oferują producenci?
Jeśli mamy problemy z kręgosłupem (np. dyskopatię), prowadzimy siedzący tryb życia lub odczuwamy napięcie mięśni w okolicach karku, wybór poduszki do spania poprzedźmy konsultacjami z ortopedą. Aby odciążyć mięśnie, możemy sięgać po ergonomiczne poduszki z certyfikatami potwierdzającymi ich prozdrowotne właściwości.
Modele z pianki termoelastycznej wskazane są przy bólu pleców, a wypełnione łuskami gryki sprawdzają się przy migrenach i bezsenności. Niektóre poduszki zostały wzbogacone o specjalne materiały o właściwościach higienicznych i antyalergicznych. Te wykonane z lateksu dobrze sprawdzają się w przypadku alergików – materiał jest odporny na rozwój roztoczy i bakterii. W innych modelach (np. Hilding Antistress Carbon) zastosowano włókna węglowe łagodzące napięcie mięśniowe i eliminujące ładunki elektryczne skumulowane w ciele.
-
Rodzaj pokrowca i jego właściwości
Pokrowiec, w którym umieszczono wypełnienie wybranego typu, również może wyróżniać się korzystnymi właściwościami użytkowymi. Do wyboru są poszewki z tkanin naturalnych, takich jak bawełna, len czy wełna, a także z materiałów syntetycznych. Warto wybierać pokrowce przyjemne w dotyku, takie jak Medicott Velur sprzedawany wraz z poduszką Hilding Visco Prime.
Aby hamować rozwój bakterii, stosuje się czasem dodatek włókien bambusowych – na takie rozwiązanie zdecydował się producent poduszki Hilding Visco Green dostępnej wraz z pokrowcem Bamboo. Niezależnie od dodatkowych właściwości pokrowców, ich najważniejszą cechą powinna być możliwość prania w pralce – tylko tak można utrzymać właściwą higienę tkaniny.
Rodzaje poduszek – czym się różnią i który jest najlepszy?
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie poduszki, zapoznajmy się z dostępnymi opcjami. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje poduszek: ze wsadem naturalnym (pierzem, puchem lub surowcami roślinnymi), syntetycznym (włóknem poliestrowym lub silikonowym) oraz specjalistycznym (na bazie elastycznej pianki). Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?
Poduszki z wypełnieniem naturalnym
Naturalne poduszki wypełnia się pierzem lub puchem pozyskiwanym najczęściej z kaczek lub gęsi. Są bardzo miękkie, sprężyste i przyjemne w użytkowaniu, lecz nie zawsze mogą być stosowane przez alergików. Możemy je prać, stosując się do zaleceń producenta. Pierze swobodnie przesuwa się wewnątrz poszewki, co pozwala formować poduszkę tak, by spało się wygodnie.
Aby uzyskać naturalne wypełnienie poduszki, czasami stosuje się także surowce roślinne – najczęściej jest to łuska gryki, orkiszu, prosa lub płaskurki. Sypki wsad zamyka się w bawełnianym lub lnianym pokrowcu. Taka poduszka jest stosunkowo twarda i może nieco „skrzypieć” podczas użytkowania. Pomimo tego ma grono zwolenników – to z pewnością najlepsza poduszka do spania dla osób, które chcą pozostać w kontakcie z naturą i wybierają ekologiczne rozwiązania. Bywa pomocna w walce z bezsennością i migrenami, zapewnia bardzo głęboki, regeneracyjny sen.
Poduszki z wypełnieniem syntetycznym
Włókna syntetyczne – poliestrowe lub silikonowe – to alternatywa dla naturalnego puchu. Charakteryzują się podobnymi właściwościami, czyli dużą miękkością i sprężystością. Poduszki z wypełnieniem syntetycznym są tanie, lekkie oraz trwałe – włókna nie mają tendencji do zbijania się czy utraty sprężystości. Takie modele nadają się do prania i będą nam służyły przez długi czas w idealnym stanie. Płaskie sprawdzą się lepiej, gdy śpimy na plecach lub na brzuchu. Jeśli wybierzemy poduszkę z większą ilością wypełnienia, możemy na niej spać również na boku.
Poduszki z wypełnieniem specjalistycznym (piankowym)
Wypełnienie specjalistyczne to nic innego jak lekka i sprężysta pianka. Do wyboru mamy modele z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej (np. Hilding Visco Balance) oraz higienicznego lateksu. Tego rodzaju poduszki do spania wyróżniają się ergonomicznym kształtem, dzięki czemu zapewniają optymalne podparcie dla głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa.
Wiele osób uważa, że najlepsze poduszki specjalistyczne to te wykonane z pianki termoelastycznej. Materiał reaguje na temperaturę naszego ciała i pod jej wpływem dostosowuje się do jego krzywizn. „Zapamiętuje” kształt naszej głowy i szyi, gwarantując efekt rozluźnienia oraz delikatnego otulenia. Śpiąc na takiej poduszce, można się skutecznie odprężyć, a także zregenerować.
Dobierając poduszkę do spania w Olsztynie, powinniśmy wziąć pod uwagę nasz stan zdrowia, pozycję, w jakiej śpimy oraz indywidualne upodobania – niektórzy wolą twarde podłoże, inni najlepiej odpoczywają na ekstremalnie miękkiej, puszystej poduszce. By zapewnić sobie wysoki komfort odpoczynku, przetestujmy różne opcje i wybierzmy tę idealnie dopasowaną do swoich preferencji.
Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.