Zaznacz stronę

Należałoby zacząć od tego, że są sprawy ważniejsze nawet niż najlepsze materace świata, a sprawami tymi są nasza opieka i troska nad dziećmi. To oczywiste. Jednakże troska o rozwój dziecka wyraża się także w zapewnieniu mu najlepszych warunków. Każdy rodzic wie jak wiele to znaczy, jak wiele wysiłku wymaga, ale jednym z elementów dbałości o prawidłowość rozwoju najmłodszych będzie też stworzenie dziecku optymalnego środowiska snu, zabawy, miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. A wtedy tematem stają się także materace dziecięce. To ważne, aby już we wczesnym wieku otoczyć najdroższe nam pociechy komfortem i utworzyć dla nich odpowiednie środowisko.

Jaki powinien być dobry materac dziecięcy?

Materace dziecięce nie pojawią się w Państwa polu zainteresowania, jeśli nie opiekują się dzieckiem. Ale w przypadku sprawowania pieczy rodzicielskiej lub innej formy opieki (np. żłobki, przedszkola), materac dla dziecka w pewnym momencie staje się sprawą pilną. To też jasne, ponieważ każdy dorosły ma obowiązek pomocy we wzrastaniu i ochronie bezbronnych istot. Jeśli tak, to materace dziecięce i ich właściwy wybór można potraktować niemalże tak samo jak czyste powietrze w pokoju dziecinnym, ochronę przed hałasem czy inne zwykłe rzeczy, które zwykle robimy dla dobra naszych dzieci.

Dobry materac dziecięcy – zasygnalizujmy to już na początku w dużym skrócie – musi spełniać szczególne wymagania, większe nawet niż materace dla dorosłych. Kluczowe zawsze jest bezpieczeństwo, higiena, stworzenie podłoża dla zdrowego snu i pielęgnacji zapobiegającej wadom rozwojowym. Dobry materac dziecięcy najlepiej rozpoznać po certyfikowaniu przez Instytut Matki i Dziecka. Spełni on nie tylko rolę pierwszego podłoża, na którym śpi i uczy się siadać nasze dziecko w łóżeczku, ale też pomoże rodzicom w pielęgnacji swojej pociechy.

Jaki rodzaj materaca wybrać dla dziecka?

Materace dziecięce są wytwarzane z różnego rodzaju pianek. Najczęściej materac dziecięcy ma rozmiary 120×60 do 80×160. W ten sposób można wyściełać standardowe łóżeczko dziecięce. Cechami koniecznymi są antyalergiczność, doskonała higieniczność (zabezpieczenie przeciwko drobnoustrojom), atesty bezpieczeństwa o podwyższonej normie oraz możliwość prania materaca dla dziecka. To ostatnie jest szczególnie ważne, ze względu na naturalnie powstające zanieczyszczenia. Pianki lateksowe i wysokoelastyczne są bez wątpienia najlepszymi materiałami dla tego rodzaju materacy. Tak samo przyda się obustronność materaca, czyli możliwość odwracania go, co pozwala przystosować podłoże dla malca najlepiej. Nie oczekujmy w materacach dla dzieci i niemowląt skomplikowanej budowy, ważniejsza jest jakość materiałów. Jeszcze raz przypominamy o potwierdzeniach wydawanych przez Instytut Matki i Dziecka – te rekomendacje otrzymują tylko niektórzy producenci (niżej zaprezentujemy materace dziecięce Hilding, które posiadają te potwierdzenia). Faktami istotnymi i wyznaczającymi konstrukcję materaca dla dzieci są: prawie całodobowe przebywanie malucha na materacu, wydłużony czas snu właściwy dla wieku oraz podatność małego dziecka na choroby i uszkodzenia ciała. Dobry materac dziecięcy w swoim projekcie przewiduje odpowiedzi na te wymagania.

Jaki wybrać materac dla noworodka?

Noworodek kładzie się na materacu w domu swoich rodziców zaraz po krótkim okresie spędzonym w szpitalu po narodzinach. Ten fakt uświadamia z jak kruchą i delikatną istotą mamy do czynienia. Dlatego powinniśmy wybrać taki materac dziecięcy, który zapewni absolutne bezpieczeństwo pod każdym względem.

Jednym z takich wartych polecenia materacy jest Hilding Dobranocka. Materac ten przyjmie nawet kilkudniowe dziecko, stwarzając mu doskonałe środowisko. Bardzo elastyczna pianka nie pozwoli na żadną krzywdę, którą maluch mógłby wyrządzić sobie w łóżeczku. Dodatkowo pianka ta pracuje wyjątkowo dobrze wentylacyjnie i łatwo ją oczyścić. Bardzo ważnym elementem materaca jest pokrowiec, przygotowany specjalnie dla utrzymania całkowitej higieniczności. To jeden z najwyższej klasy materacy dziecięcych – Dobranocka od Hilding jest pozytywnie opiniowana przez Instytut Matki i Dziecka. Dziecko na tym materacu rozwija się prawidłowo i ma zapewnioną odpowiednią podstawę.

Jaki wybrać materac dla dziecka?

Pomocne w wyborze materaca dla dziecka może być podanie innych przykładów materacy dziecięcych, które uchodzą za wzorowe w swojej klasie. Znów sięgniemy do niezastąpionych modeli szwedzkiej Hilding.

Prosimy zwrócić uwagę na model Hilding Safety Smyk. Jest wyjątkowy, ponieważ trudno podać przykład bezpieczniejszego materaca dla niemowląt. Posiada także szczególną budowę: zewnętrzne krawędzie są nieco wyższe i okalają właściwą przestrzeń przebywania dziecka. Tworzy to efekt wydzielenia przestrzeni, która stanowi obszar absolutnie bezpieczny – materac ochrania dziecko przed kontaktem z jakimkolwiek zagrażającym przedmiotem. Więcej: materac łatwo jest transportować i rozłożyć go dosłownie wszędzie, stanowi on także profesjonalny przewijak. Zastosowano piankę Velvet Touch, opracowaną specjalnie z myślą o najmłodszych. Safety Smyk to także ochrona przed zagrożeniami niewidzialnymi, ponieważ materac jest przygotowany tak, aby zapewnić maksymalną higienę, wentylację, stanowić tamę dla drobnoustrojów i nie powodować alergii. Jak inne materace dziecięce Hilding, ten produkt także cieszy się pozytywną rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka. Dostępny również w najpopularniejszym chyba rozmiarze 120×60. Produkt najwyższej jakości, pełna gwarancja producenta na 5 lat.

Więcej niż ciekawie wygląda także Hilding Kołysanka. Materac dziecięcy obustronny. Zawsze zachowamy do w czystości, gdyż jest nieprzemakalny. Wzbogacenie konstrukcji o matę kokosową i lateks doskonale uzupełnia główną architekturę opartą na doskonałej piance Flexifoam. Produkt będzie mógł być użytkowany bardzo długo, ponieważ jest zabezpieczony przez wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, można go prać, a budowa zapewnia maksimum higieniczności. I tym razem Hilding dołączył do swojego materaca rewelacyjny pokrowiec stworzony z myślą o potrzebach najmłodszych i ich opiekunów, i tym razem produkt spełnia najwyższe wymagania potwierdzone przez Instytut Matki i Dziecka.

Jaki wybrać materac dla nastolatka?

Cieszymy się, gdy dzieci rosną i rozwijają się. W pewnym momencie okazuje się, że materac dziecięcy trzeba zamienić na materac młodzieżowy, ponieważ nasze dziecko niepostrzeżenie stało się nastolatkiem. Taka jest kolejność: zaczynamy w materacach dziecięcych, potem przenosimy się do materacy przeznaczonych dla nastolatków, a ludzie dorośli używają jeszcze inaczej zbudowanych materacy. W każdym razie dobry materac dla nastolatka zawsze powinien być obustronny. To ważne, ponieważ jeżeli ma towarzyszyć naszemu synowi lub córce przez cały okres dojrzewania, a więc szybkiego powiększania się masy ciała, to dwie twardości materaca po obu jego stronach zagwarantują, że materac zostanie w sypialni nastolatka na długo. Wśród najlepszych materacy dla młodzieży z ręką na sercu można polecić modele Funky lub Breakdance marki Hilding.