Zaznacz stronę

Materace termoelastyczne polecane są wszystkim osobom, dla których ważna jest jakość snu. Jeśli jesteś na etapie wymiany swojego dotychczasowego materaca i zastanawiasz się, czy termoelastyczna pianka będzie dobrym wyborem – przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat materacy termoelastycznych.

Jak zrobiony jest materac termoelastyczny?

Materac termoelastyczny jest rodzajem materaca piankowego. Podobnie jak inne materace z tej grupy, zbudowany jest z tzw. blatu piankowego, który może występować samodzielnie lub być połączony z drugim blatem piankowym. Całość zamknięta jest w pokrowcu, który w większości przypadków jest rozpinany, co ułatwia zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Pokrowiec materaca pełni jednak nie tylko funkcję pokrycia, ale może dodatkowo zwiększać komfort leżącej na podłożu osoby – wszystko zależy od tego, z jakiego materiału i jaką technologią został wykonany.

Jak widać, jeśli chodzi o duży poziom ogólności, materac z pianki termoelastycznej nie różni się znacząco budową od materacy wysokoelastycznych czy nawet ze zwykłej pianki poliuretanowej PUR. Jeśli jednak przyjrzymy się strukturze samej pianki (zwanej inaczej VISCO), różnice są już widoczne gołym okiem: pianka termoelastyczna jest bardzo gęsta, jej pory są bardzo niewielkie. Gęstość pianek termoelastycznych mieści się w przedziale od 40 do nawet 55 kilogramów na metr sześcienny powierzchni. Dla porównania: w przypadku zwykłych pianek tapicerskich PUR wykorzystywanych również do produkcji tanich materacy, gęstość nie przekracza zwykle 25 kilogramów na metr sześcienny.

Czym cechują się materace termoelastyczne?

Specyficzna struktura pianki VISCO sprawia, że materace termoelastyczne odznaczają się szeregiem unikalnych cech. Wielu ekspertów od snu, w tym fizjoterapeutów i ortopedów jest zdania, że wynalezienie pianki termoelastycznej było prawdziwą rewolucją w dziedzinie podłoży do spania. Przyjrzyjmy się zatem, co konkretnie wzbudza zachwyt lekarzy oraz użytkowników tych materacy.

Po pierwsze, pianka VISCO dzięki swojej dużej gęstości, daje doskonały podpór na całej długości ciała. Co ważne, ustępuje ona pod naciskiem nie tylko kilogramów, ale również przy kontakcie z wyższą temperaturą, niż temperatura otoczenia. Co to oznacza w praktyce? Osoba kładąca się na materacu wykonanym z pianki termoelastycznej od razu czuje, jak podłoże reaguje na jego ciężar, by po chwili dodatkowo „dopasować” się idealnie do wszystkich jego płaszczyzn. Pianka VISCO nazywana jest pianką „leniwą” lub „z pamięcią”, ponieważ jeszcze przez chwilę po ustaniu nacisku, jest w miejscu jego występowania odkształcona, by powoli wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Pianka termoelastyczna jest bardzo odporna na trwałe odkształcenia i nawet po wielu latach, materace z niej wykonane cechują te same właściwości, co świeżo po kupnie.

Warto wiedzieć, że pianka termoelastyczna w minimalny sposób uciska ciało leżącej osoby. Z tego względu polecana jest do wykonywania podłoży dla osób obłożnie chorych – nie blokuje krążenia, minimalizując ryzyko wystąpienia odleżyn. Co więcej, dzięki temu, że dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała, nie powoduje pogłębiania się wad postawy – to bardzo istotne w przypadku osób cierpiących z powodu chorób kręgosłupa.

Nie tylko osoby chore powinny jednak przemyśleć zakup tego typu materaca. Pianka termoelastyczna jest optymalnym wyborem dla najmłodszych, w tym noworodków, młodzieży i dorosłych. Świetnie sprawdza się jako wypełnienie materaca dla par, w których występuje duża różnica masy ciała. Ponieważ materace termoelastyczne odznaczają się dużą elastycznością punktową, poruszanie się partnera nie powoduje odkształcania się powierzchni materaca w żadnym innym miejscu, niż pod jego ciałem.

Materace termoelastyczne – zalety:

  • idealne podparcie dla całej długości ciała
  • wysoka elastyczność punktowa
  • wysoka odporność na użytkowanie i długowieczność
  • świetna wentylacja podłoża
  • minimalny ucisk ciała i naczyń krwionośnych
  • wspieranie regeneracji mięśni
  • przyspieszanie efektów fizjoterapii (brak pogłębiania wad postawy)
  • uniwersalne podłoże dla każdego: noworodków, małych dzieci, dorosłych i seniorów.

Jakie są typy materacy termoelastycznych?

Materace termoelastyczne mogą być wykonane w całości z blatu pianki termoelastycznej lub z dwóch pianek, celem maksymalnego wykorzystania wszystkich zalet obu z nich. Piankę termoelastyczną najczęściej łączy się z pianką wysokoelastyczną, którą charakteryzuje struktura otwartokomórkowa. Niektóre typy pianki wysokoelastycznej pozwalają na zwiększenie twardości materaca – warto wiedzieć, że sama pianka VISCO bywa dla niektórych osób odrobinę za miękka, jednak takie rozwiązanie pozwala usunąć ten problem.

Łączenie wysokogatunkowych pian zwiększa przepływ powietrza wewnątrz materaca, gwarantując optymalną wentylację i zapobiegając potliwości.

Na rynku dostępne są materace termoelastyczne pokryte różnymi rodzajami pokrowców – warto zapoznać się również z ich właściwościami. Wysokiej klasy materace produkowane przez renomowane marki, jak Hilding, pokryte są materiałami hypoalergicznymi – niektóre z nich zawierają nawet probiotyki, które aktywnie walczą z patogenami rozwijającymi się na podłożach do spania (pokrowiec Velvet dostępny z Hilding Salsa).

Materac termoelastyczny – jakie są opinie posiadaczy?

Trudno znaleźć osobę niezadowoloną wśród klientów, którzy zdecydowali się kupić materac termoelastyczny. Opinie na temat tego produktu brzmią bardzo podobnie. Na pierwszy plan wysuwana jest zawsze nieporównywalna do innych materacy wygoda, a także fakt, że jakość snu znacząco się polepszyła już od pierwszej nocy.

Osoby, które doświadczają bólów stawowych, kręgosłupa czy mięśni potwierdzają, że spanie na materacu termoelastycznym znacząco zmniejsza dolegliwości i pozwala prawdziwie wypocząć.

Z materacy termoelastycznych zadowolone są również pary, które ze względu na różnice w masie ciała czy też sposób spania partnera, często budzą się w nocy na podłożach niższej jakości.

Jaki jest koszt materaca termoelastycznego?

Materace termoelastyczne wiodących producentów kosztują od 1200 do 3000 złotych. Ich cena warunkowana jest wielkością materaca oraz indywidualnymi właściwościami produktu.

Co wybrać Hilding Rumba czy może Hilding Salsa?

Materace termoelastyczne Hilding są jednymi z najczęściej wybieranych produktów na rynku. Nic dziwnego – ich jakość potwierdzona jest licznymi certyfikatami. Zarówno Hilding Rumba jak i Hilding Salsa posiadają status wyrobu medycznego, co dodatkowo pokazuje, jak doskonałym produktem są te materace. Ranking materacy do spania od lat uwzględnia Rumbę i Salsę – niezależnie od instytucji czy sklepu będącego autorem zestawienia.

Hilding Rumba to siedmiostrefowy materac zapewniający optymalne ortopedyczne podparcie dla całego ciała. Złożony jest z pianki termoelastycznej VISCO oraz piany Velvet Touch, będącej opatentowanym rozwiązaniem marki Hilding. Piana ta dodatkowo zwiększa sprężystość Rumby, dodatkowo zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Materac będzie dobrym wyborem dla osób cierpiących z powodów silnych bólów kręgosłupa, jak również każdej osoby ceniącej wysoki komfort spania.

Hilding Salsa odpręża i relaksuje układ mięśniowy. Dzięki zastosowaniu piany FlexiFoam, zmniejsza napięcie mięśni przyszkieletowych. Podobnie jak Rumba, również posiada 7 stref twardości, dostosowujących się do poszczególnych partii ciała. Dostępny w dwóch rodzajach pokrowców (Tencel i Velvet) będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z alergiami oraz bólami mięśniowymi wynikającymi z nadmiernego stresu czy nieodpowiedniej postawy.

Reasumując – materac termoelastyczny będzie dobrym wyborem dla każdego, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które doświadczają różnorodnych bóli szkieletowych i mięśniowych. Jeśli chcesz budzić się co ranek wypoczęty i czuć swobodę mięśni jak po relaksującym masażu – wybierz ten rodzaj materaca.