Zaznacz stronę

Wybór materaca nie jest prostym zadaniem  – obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele możliwości! Podpowiadamy, kiedy lepiej zdecydować się na materac piankowy, a kiedy warto dopłacić i zakupić hybrydowy. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat tych dwóch typów materacy.

Materac piankowy czy hybrydowy – porównanie

Zastanawiając się, które podłoże do spania kupić: materac piankowy czy hybrydowy, warto dowiedzieć się więcej na temat każdego z nich. Najlepiej również udać się do renomowanego sklepu specjalizującego się w rozwiązaniach dla snu i sprawdzić „na własnej skórze” jakie odczucia wiążą się z wypoczynkiem na jednym i drugim materacu.

Porównywanie obu typów materacy rozpoczniemy od wymienienia zalet i wad każdego z nich. Słowem wstępu jednak należy zaznaczyć, że specjaliści rekomendują dobieranie materaca pod kątem indywidualnych preferencji, a nie poleceń osób trzecich. Chociaż bez wątpienia wszystkie dobrej jakości materace łączy kilka wspólnych cech, takich jak konstrukcja opracowana przez specjalistów, w tym ortopedów i fizjoterapeutów, a co za tym idzie – świetne podparcie dla kręgosłupa, różni ich wiele detali. Zalicza się do nich twardość podłoża, elastyczność punktową, a nawet rodzaj pokrowca – każdy z tych szczegółów znacząco wpływa na komfort doświadczany w trakcie użytkowania materaca. Niektórym osobom znacznie bardziej będzie odpowiadać twardszy materac; inne będą się lepiej czuć na sprężynowych podłożach, a jeszcze inne będą odczuwać dyskomfort leżąc nawet na najlepszej jakości materacu kieszeniowym.

Przejdźmy jednak do porównania materacy piankowych i hybrydowych. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie pomoże Ci rozwiązać problem, jaki materac wybrać.

Jakie są wady i zalety materacy piankowych?

Materace piankowe to największa grupa materacy. Zalicza się do nich zarówno zwykłe tanie materace wykonane z pianki poliuretanowej PUR bez właściwości, jak i wysokoelastyczne materace z VISCO czy pianki lateksowej. Dlatego próbując odpowiedzieć na pytanie, co wyróżnia materac piankowy, warto najpierw uściślić, o jakim typie pianki mówimy. Do najczęściej wykorzystywanych pian zalicza się:

  • piankę poliuretanową PUR – tego typu materiał nie jest polecany do użytku na co dzień jako podłoże do spania. Pianka szybko się odkształca, ma bardzo niską gęstość i powinna być stosowana wyłącznie do obić tapicerskich. Jej jedyną zaletą jest cena, a wadą – brak podparcia dla kręgosłupa, zbyt niska elastyczność, nietrwałość i brak optymalnej wentylacji.
  • piankę wysokoelastyczną HR – pianka znacznie wyższej jakości od zwykłej PUR, która charakteryzuje się – jak sama nazwa wskazuje – dużą elastycznością. Zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa, może być kształtowana, dzięki czemu nadaje się do tworzenia materaców strefowych. Dostępna jest w kilku twardościach. W zależności od technologii produkcji, może mieć różne właściwości: np. chłodzące. Trudno znaleźć jej wady poza tym, że jest znacznie droższa niż piana PUR.
  • piankę termoelastyczną VISCO – ten materiał odkształca się nie tylko pod wpływem nacisku, ale również ciepła wydzielanego przez ciało osoby leżącej na materacu. Inaczej nazywana pianą „leniwą”, ze względu na fakt, że stosunkowo długo przybiera kształt krzywizn ciała i po ustaniu nacisku, potrzebuje czasu, aby wrócić do pierwotnego kształtu. Daje wrażenie „otulenia”, doskonale podpiera całe ciało, ma bardzo wysoką elastyczność punktową. Ortopedzi i fizjoterapeuci polecają materace  termoelastyczne dla osób o dolegliwościach bólowych ze strony kręgosłupa. Jej wadą jest wysoka cena. Niektóre osoby nie lubią również specyficznego wrażenia „zapadania się” i ciepła wydzielanego przez pianę, która przyjmuje temperaturę ciała osoby leżącej.
  • lateks – nie wszyscy wiedzą, ale lateks również jest pianą. Z tym, że jako jedyny z wymienionych materiałów, może mieć pochodzenie naturalne – z mleczka kauczukowego. Jest to produkt hypoalergiczny o rewelacyjnej wentylacji i elastyczności punktowej. Jest również najdroższą z pian i – według niektórych osób – jest stosunkowo twardy.

Zaletą wszystkich pian jest również to, że są lekkie i mogą stanowić wypełnienie materaca składanego, ponieważ podlegają rolowaniu. Na pewno materac piankowy sprawdzi się jako „zapasowy” materac dla gości – czy to w formie składanej czy toppera (materaca nawierzchniowego kładzionego na wersalce lub podłodze).

Jakie są wady i zalety materacy hybrydowych?

Podstawową zaletą materacy hybrydowych jest fakt, że łączą w sobie wszystko, co dobre w materacach pianowych najwyższej klasy i materacach sprężynowych doskonałej jakości. Ich specyficzna budowa bazuje bowiem na wszystkich najbardziej rozwiniętych technologiach jednocześnie. Specjaliści są zdania, że jeśli mamy możliwość ponieść taki koszt, bez wątpienia warto kupić materac hybrydowy. Co to jest za podłoże i dlaczego jest warte swojej ceny?

Materac hybrydowy to luksusowy rodzaj podłoża, w którym rdzeń stanowi wkład multipocket (sprężyny kieszeniowe), a górną i dolną warstwę – wysokiej jakości piany. Najczęściej wykorzystuje się pianę termoelastyczną i wysokoelastyczną, nierzadko jednak dodatkowo wewnątrz materaca umieszczany jest blat z włókna kokosowego lub sizalu, który zwiększa twardość materaca i jego sprężystość.

Materace hybrydowe idealnie wspierają ciało na całej długości: posiadają różne strefy twardości oraz nieporównywalną do innych materaców elastyczność punktową. Ich niezaprzeczalną zaletą jest również bardzo długa żywotność i zachowywanie swoich właściwości: wiodący producenci materaców, tacy jak Hilding, dają nawet 15 lat gwarancji na swoje produkty hybrydowe.

Czy materace hybrydowe mają jednak wady? Cóż, z pewnością zaliczyć do nich można cenę tych modeli. W porównaniu do materacy pianowych dobrej klasy mogą kosztować nawet 2 razy więcej. Niektóre osoby mogą również doświadczać zbliżonego, a nawet większego komfortu na tańszych materacach (np. lateksowym czy termoelastycznym) – wtedy zakup materaca hybrydowego jest niepotrzebnym wydatkiem.

Materace hybrydowe są również bardzo ciężkie i wysokie – niektóre modele mają wysokość większą, niż 31 centymetrów! Decydując się na taki materac do spania, koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednio stabilne łóżko.

Ile kosztuje materac piankowy kontra hybrydowy?

Bardzo dobrej jakości pojedynczy materac piankowy można kupić już za 1000 złotych, z kolei hybrydowy – 1700 złotych. Materac piankowy 160×200 wysokiej klasy to wydatek rzędu 2000 złotych minimum. Jednak chcąc kupić materac hybrydowy 160×200 musimy szykować się na wydanie co najmniej 3000 złotych.

Gdzie szukać materacy piankowych i hybrydowych najwyższej jakości?

Najwyższej jakości materac piankowy, jak również hybrydowy, zakupimy w renomowanych sklepach specjalizujących się w rozwiązaniach dla snu. Niektóre z nich mają swoje salony stacjonarne, jednak istnieje również wiele sprawdzonych sklepów online. Ich przewagą nad stacjonarnymi są atrakcyjne rabaty, nierzadko znacznie obniżające ceny w stosunku do oferty sklepów tradycyjnych.

Jakie są odczucia po wyborze dobrego materaca?

Fizjoterapeuci alarmują, że bardzo wiele problemów z wadami postawy i dolegliwościami bólowymi związanych jest z nieodpowiednio dobranym podłożem do spania. Śpimy na zbyt twardych, ale również zbyt miękkich materacach; nierzadko mocno już zużytych, o czym świadczą ich odkształcenia. Wszystko to negatywnie odbija się na jakości naszego snu, ale również ogólnym zdrowiu.

Dobrze dobrane podłoże do spania pozwala na przyjęcie komfortowej, fizjologicznie naturalnej pozycji. Materac powinien dopasowywać się do krzywizn naszego ciała, pozwalając na wypoczynek i regenerację mięśni. Kładąc się na materacu, który odpowiada naszym preferencjom, doświadczamy uczucia ulgi. Noc spędzona na takim podłożu zapewnia optymalny relaks, spokojny sen i usunięcie napięcia. Fizjoterapeuci i ortopedzi podkreślają, że dobrze dopasowane podłoże przyspiesza rezultaty fizjoterapii, jak również powrót do formy po przebytych operacjach. Warto pamiętać, że z kolei źle dobrane podłoże może znacząco opóźniać, jeśli nie uniemożliwiać skorygowanie wad postawy i różnorodnych dolegliwości, w tym również bezsenności.