Zaznacz stronę

Wybór odpowiedniego łóżka do naszej sypialni ma bardzo duże znaczenie. Mowa nie tylko o tym, aby było wygodne, ale żeby wyglądało dobrze wizualnie oraz było w pełni funkcjonalne. Jeśli zależy nam na designie z całą pewnością pojawia się dylemat: wybrać łóżko tapicerowane czy drewniane? W poniższym tekście postaramy się nakreślić zalety i wady obu rozwiązań oraz zastanowimy się, które z nich jest lepsze w konkretnej sytuacji.

Każdy, kto choć raz w życiu urządzał własne mieszkanie czy dom zadawał sobie podobne pytania. Tego typu kwestie mają zarówno praktyczny, jak i wizualny aspekt. Rodzące się dylematy trzeba jednak skutecznie rozwiązywać, choć w przypadku aranżacji wnętrz nie zawsze jest to proste. Jedną z najczęściej pojawiających się kwestii jeśli chodzi o zakup elementów do sypialni jest to, czy wybrać łóżko drewniane czy też tapicerowane?

Wygodne łóżko a dobry sen

Zanim jednak przejdziemy do spraw czysto estetycznych warto podkreślić, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wygodne i dostosowane do naszych wymagań łóżko, w tym przede wszystkim materac. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ wielu z nas przynajmniej jedną trzecią swojego życia poświęca właśnie na sen lub odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Dobrze dobrane łóżko to jeden z kroków na drodze do jakościowego i zdrowego snu, dzięki któremu nasze ciało będzie w stanie się w pełni zregenerować. Tego rodzaju ładowanie baterii pozwala funkcjonować później na wysokich obrotach, z dużą dawką energii, koncentracji, a także świetnym humorem i ogólnym samopoczuciem.

Wygląd łóżka – czy jest ważny?

Poza wysoką funkcjonalnością oraz wygodą łóżko musi jednak także wystarczająco atrakcyjnie wyglądać. Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego tak ważne jest dopasowanie każdego z elementów do ogólnego wystroju danego wnętrza. Nie bez powodu zwracamy uwagę na kolorystykę, meble i innego rodzaju dodatki. Niezwykle istotny jest w tym kontekście również wygląda samego łóżka, który może być różny, w zależności od naszych preferencji. Jak się okazuje, decyzja o wyborze łóżka tapicerowanego lub drewnianego pociąga za sobą nie tylko estetyczne, ale i bardzo praktyczne skutki. O czym dokładnie mowa?

Jakie łóżko do sypialni wybrać i dlaczego warto łóżko tapicerowane?

Niewątpliwym atutem łóżek tapicerowanych jest możliwość zastosowania wszelkiego rodzaju wzornictwa oraz kolorystyki, dzięki czemu dostosujemy wygląd łóżka do każdej sypialni. Ten typ łóżka stanowi więc wartość dekoracyjną, a przy okazji ma niezwykle atrakcyjną i przyjazną w dotyku strukturę. Tapicerka będzie świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy zachować w swoim wnętrzu ciekawy, czasem mało standardowy, wystrój. Łóżko do sypialni tapicerowane, ze względu na konstrukcję szkieletową, może przybrać różne rozmiary, dzięki czemu dostosujemy je zarówno do dużego, jak i niewielkiego pomieszczenia w zależności od potrzeb. Materiały używane przy takich modelach łóżka są ponadto bardzo wytrzymałe i odporne na przetarcia.

Jakie są rodzaje i kolory obić łóżka tapicerowanego?

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór obić jest bardzo szeroki i z pewnością każdy klient znajdzie coś dla siebie. Jak już wspomniano, to właśnie różnorodność w tym obszarze jest jednym z największych plusów łóżek tapicerowanych. To dlatego z roku na rok decyduje się na nie coraz więcej osób. Poza tym, przy tego rodzaju łóżku można pozwolić sobie na sporą wodzę fantazji, a jednocześnie można wybierać między różnymi możliwościami. Coraz częściej stosuje się także obicia, które są stosunkowo łatwe w czyszczeniu oraz nie są podatne na uszkodzenia.

Łóżka drewniane – cechy charakterystyczne

Wielu specjalistów twierdzi, że łóżka z drewna są o wiele stabilniejsze i bardziej wytrzymałe od łóżek tapicerowanych, ale nie jest to oczywiście zasada. Wszystko zależy bowiem od jakości wykonania, zastosowanych materiałów, ceny i wielu innych czynników. Ogromnym atutem drewnianych łóżek jest ich uniwersalność i możliwość dostosowania do niemal każdego wnętrza – zarówno nowoczesnego, industrialnego czy też rustykalnego. Jeśli w odpowiedni sposób będziemy dbać o nasze łóżko, może nam ono służyć przez wiele lat. Przewagą konstrukcji drewnianej nad łóżkiem tapicerowanym jest również to, że o wiele łatwiej wymienia się materac.

Jakie są różnice między łóżkiem tapicerowanym a drewnianym?

Podstawowa różnica między tymi rodzajami sprowadza się do tego, że łóżko tapicerowane jest o wiele bardziej uniwersalne od drewnianego. Mowa o tym, że łatwiej jest dostosować jego wygląd i kolorystykę do nieco mniej standardowych wnętrz. Bazując na drewnie bowiem mamy mniejsze pole do popisu jeśli chodzi zarówno o kolorystykę, fakturę, jak i ogólne wyprofilowanie takiego łóżka. Tapicerka jest o wiele bardziej plastyczna niż drewno, a dostosowywanie drewnianych elementów pod niestandardowy wymiar wiąże się z o wiele większymi kosztami. Łóżka drewniane są także mniej przyjemne w codziennym odbiorze, a także posiada mnóstwo twardych wykończeń, które mogą być niebezpieczne. Z tego powodu większość łóżek dziecięcych jest tapicerowanych, a więc miękkich i przyjemnych w dotyku.

Jak dobrać łóżko tapicerowane do stylu pokoju?

W tej kwestii nie ma żadnej reguły czy też ogólnie przyjętego standardu. Jeden wybierze na przykład łóżka bez zagłówka, ktoś inny zagłówek tapicerowany albo łóżko kontynentalne z tapicerką. Od lat bardzo modne są także łóżka skandynawskie z różnego rodzaju minimalistycznymi akcentami tapicerowanymi. Wszystko to, jak widzimy, jest zależne od gustu osoby opracowującej dane wnętrze pod kątem wizualnym. Wachlarz możliwości jeśli chodzi o rodzaje oraz kolory obić jest na tyle bogaty, że spokojnie dopasuje się do siebie każdy z wykreowanych elementów wyposażenia.

Jakie są odpowiednie wymiary łóżka tapicerowanego?

Łóżko tapicerowane nie różni się za bardzo pod względem rozmiaru od innych łóżek. Także i tutaj występuje ścisły związek pomiędzy potrzebami samego klienta, a dokładnym wymiarem łóżka. Producenci przyjmują jednak, że wygodne łóżko dla jednej osoby powinno mieć co najmniej 90 centymetrów szerokości, a dla pary – 180 centymetrów, ale w przypadku łóżek tapicerowanych są to zazwyczaj o wiele większe gabaryty. Kluczowe znaczenie mają tutaj wymiary samej sypialni, ponieważ nie we wszystkich wnętrzach tego typu łóżko będzie w pełni funkcjonalne. Wszystko to trzeba przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć i zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem.

Jaki materac będzie dobrym wyborem do łóżka tapicerowanego?

Wybierając materac warto kierować się własnymi potrzebami oraz parametrami samego łóżka. Najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonych producentów takich jak marka Hilding, której na przestrzeni wielu już lat zaufało szerokie grono zadowolonych klientów. Pamiętajmy, że wymiana materaca w łóżku tapicerowanym nie należy do najprostszych rzeczy, dlatego najlepiej od razu dokonać dobrego wyboru. Przy tym rodzaju łóżka sprawdzą się jednak wszelkiego typu materace, w tym w szczególności bardzo elastyczne piankowe lub lateksowe. Jeśli chodzi z kolei o samo łóżko w ofercie Hilding znajdziemy zarówno łóżka z materacem 140×200, jak i standardowe łóżko tapicerowane 160×200 czy też łóżko tapicerowane 140×200 typu: Hilding Mimiko, Hilding Preppy oraz Hilding Urban.

Łóżko tapicerowane czy drewniane – które wybrać?

Ostateczna decyzja należy zawsze do klienta. To on musi zdecydować, który model jest dla według niego bardziej atrakcyjny i sprawdzi się najlepiej. Wybór nie jest prosty, ponieważ oba rodzaje łóżek mają sporo mocnych punktów. Najważniejsze jest więc określenie swoich wymagań oraz spojrzenie na te kwestie z dystansem i w długoterminowej perspektywie. Warto przy tym pamiętać o tych kilku wymienionych w naszym artykule poradach i z tą wiedzą ruszyć na zakupy.