Zaznacz stronę

Urządzasz dziecięcą sypialnię? Sprawdź, jak zaaranżować wygodne miejsce do spania. Szczególną uwagę zwróć na wybór odpowiedniego materaca i poduszki. Jakość snu ma duży wpływ na rozwój malucha. Upewnij się, że Twoja pociecha dobrze się wysypia i chroń jej kręgosłup przed przeciążeniem. Warto wiedzieć, dla kogo przeznaczone są materace miękkie, twarde i średnio twarde. Wiele zależy od wagi i wieku użytkownika.

Dobór odpowiedniego materaca

Co się dzieje, kiedy Twoje dziecko śpi? W jego organizmie uwalniany jest hormon wzrostu, odpowiedzialny za prawidłowy wzrost kości i tkanek. Ponadto sen utrwala informacje nabyte w ciągu dnia. Stanowi ważną część procesów poznawczych, umożliwia lepsze przetwarzanie i zapamiętywanie faktów. Udany wypoczynek sprzyja rozwojowi układu nerwowego. Żeby jednak czerpać z niego wszystkie korzyści, trzeba mieć odpowiednie miejsce do spania i spać spokojnym, nieprzerwanym snem. Projektując dziecięcą sypialnię, zainwestuj w dobre łóżko i zwróć uwagę na dobór materaca do wagi użytkownika.

Warto kupować wysokiej jakości produkty, które wykonano z materiałów przyjaznych dla wrażliwej skóry dzieci. Tego typu akcesoria sypialniane są praktyczne, a zarazem sprawdzają się przez długi czas intensywnego używania. Kupując materac od dobrego, polskiego producenta, możesz liczyć na wieloletnią gwarancję, na okres nawet do 10 lub 15 lat. W przypadku rozwijających się maluchów musisz jednak pamiętać, że wyposażenie ich pokoju będzie się zmieniać. Czasami konieczna jest zmiana twardości pianki i rozmiaru łóżka.

Miękki, twardy czy średnio twardy?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru materaca jest jego twardość. To od niej zależy sposób podparcia kręgosłupa i rozłożenie ciężaru ciała w trakcie snu. Nadmierny nacisk na biodra, ramiona lub dolną część pleców może stać się przyczyną bólu i dyskomfortu. Właściwie dobrana miękkość pozwala lepiej się wyspać i obudzić wypoczętym. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się materac średnio twardy. Dla kogo jest on odpowiedni? Warto wybrać go dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które mają jeszcze niewielką wagę ciała. Zapewni im stabilne podparcie.

W sklepach znajdziesz też materace o dużej twardości. Poleca się je dla osób, które ważą więcej lub mają problemy ortopedyczne. Świetnie sprawdzają się u aktywnych nastolatków, którzy uprawiają sporty i prowadzą intensywny tryb życia. Wówczas twarde podłoże zmniejsza napięcie mięśni i sprzyja profilaktyce urazów. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy sprzedawcy.

Materiał i rozmiar materaca

Trzeba dokładnie wymierzyć łóżko. Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku pokoi dziecięcych są materace o szerokości 90 cm i długości około 190 cm. Można kupić je w korzystnych cenach. Spełniają potrzeby jednej osoby. Pasują do większości łóżek pojedynczych. Nieco mniejsze są artykuły do łóżeczek niemowlęcych. Materac powinien mieć szerokość od 60 do 70 cm i długość od 120 do 140 cm. Jeżeli zamawiasz go przez Internet i źle dobrałeś rozmiar, zawsze możesz zwrócić towar i wymienić go na inny.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj materiałów. Dobrą opcją jest na przykład tkanina z naturalnej bawełny, która odprowadza nadmiar wilgoci w trakcie snu i sprzyja zachowaniu właściwej temperatury. Producenci proponują też pokrowce z dodatkiem jonów srebra. Mają one właściwości antybakteryjne i są odpowiednie dla alergików. Ograniczają ilość roztoczy w sypialni i chronią przed dokuczliwymi objawami alergii, takimi jak wysypka, łzawienie i kichanie.

Poduszka dla dziecka

Jeżeli dziecko ma poniżej 2 lat, musi spać bez poduszki pod głową. Płaskie ułożenie ciała zapobiega zadławieniom i jest najkorzystniejsze dla zdrowia maluszka. Wskazują na to między innymi eksperci z Instytutu Matki i Dziecka. Wystarczy wygodny, twardy materac. Dla kogo zatem kupować poduszki? Przydają się pociechom w wieku przedszkolnym, szkolnym i nastolatkom. U starszych użytkowników pełnią wiele ważnych funkcji, na przykład wspierają zachowanie prawidłowej pozycji kręgosłupa w trakcie snu, ułatwiają oddychanie, zapobiegają cofaniu się treści żołądkowej do przełyku i zmniejszają punkty nacisku szyi.

Antyalergiczne, przewiewne materiały

W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów poduszek. Warto zainwestować na przykład w modele wykonane z perforowanej pianki, które są przewiewne i wyróżniają się dużą elastycznością. Pokrywa się je specjalistycznym żelem odpowiadającym za termoregulację. Dzięki niemu dziecko nie przegrzewa się w trakcie snu i mniej się poci. Podobnie jak w przypadku materacy, najlepszym rozwiązaniem są antyalergiczne materiały. Ponadto można rozważyć produkty o właściwościach antyodleżynowych.

Materace i poduszki dla dzieci

Zależy Ci na zdrowiu i komforcie Twojego dziecka? Zapewnij mu komfortowe warunki do spania. Przy wyborze materaca trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar, twardość i rodzaj materiałów, z których został wykonany. Dla maluchów powyżej 2. roku życia polecane są elastyczne poduszki o właściwościach termoregulacyjnych, antyalergicznych i antybakteryjnych.

Artykuł sponsorowany – materiał reklamowy